نوح اسمیت: چگونه برای محدود کردن جمع اوری و نگه داشتن امریکا دست پاک

“چه اتفاقی افتاد به صابون?” چیزی که بسیاری از آمریکایی ها ممکن است فکر کردن به آنها سرگردان forlornly از طریق راهرو از فروشگاه های مواد غذایی محلی (همیشه مراقب باشید البته برای حفظ 6 فوت فاصله از سایر مشتریان). مواد غذایی تازه ممکن است فراوان اما ضرورت بیماری قرنطینه دست صابون ضد عفونی کننده کاغذ توالت و غیره — به طور فزاینده ای سخت برای پیدا کردن. برای برخی از اقلام مانند کره بادام زمینی, این است که خیلی از یک مشکل. اما برای صابون احتکار می توان از این کشور توانایی سرکوب coronavirus ساخت آن را سخت تر برای مردم برای تمیز کردن دست های خود را — که متخصصان پزشکی می گویند مهم است که برای جلوگیری از این بیماری از گسترش.

آن را به عنوان اتفاق می افتد اقتصاددانان بوده است فکر کردن در مورد مشکل احتکار در حالی که برای. در سال 1991 اواخر دانشگاه هاروارد و اقتصاددان مارتین ویتزمن کاغذ نوشت به نام “قیمت اعوجاج و تغییر شکل کمبود و یا چه اتفاقی افتاد به صابون?”, که در آن او تلاش برای مدل چرا فروشگاه ها در اتحاد جماهیر شوروی به نظر می رسید مزمن کم در این مهم مصرف کننده خوب است. (اتحاد جماهیر شوروی نمی نیاز به یک بیماری همه گیر به اجرا از اصول اولیه!)

به تجزیه و تحلیل کمبود ویتزمن پرتاب کلاسیک فرض که عرضه و تقاضا مطابقت با هر یک از دیگر به عنوان اگر توسط سحر و جادو. در عوض, او یک مدل واقعی تر فرایند که در آن مصرف کنندگان به خرید یک مقدار مشخصی از چیزی و سپس از آن استفاده کنید تا در طول زمان و سپس به خرید بیشتر. او متوجه شد که کمبود ناشی از دولت قیمت تحریف می تواند خود-تقویت کننده — بیشتر مردم مجبور به انتظار در خط و یا شکار در اطراف برای پیدا کردن صابون بیشتر صابون آنها سهام تا در زمانی که آنها در نهایت گرفتن یک فرصت برای خرید است. احتکار تنها باعث کمبود حاد تر.

ویتزمن مثال ساده است اما وجود مجتمع مدرن زنجیره تامین می تواند مشکل را. مدل های ساده نشان می دهد که اعوجاج در تقاضا می تواند باعث تامین کنندگان برای ذخیره کردن موجودی خود را.

ویتزمن راه حل — به عنوان یکی ممکن است انتظار می رود از یک اقتصاددان به فکر اتحاد جماهیر شوروی شکست — به سادگی اجازه افزایش قیمت تا ناکارآمد احتکار رفتار ناپدید شد. اما صابون کمبود در حال حاضر رو به آمریکایی ها نه ناشی از تلاش دولت برای پایین نگه داشتن قیمت خوب; آنها ناشی از ترکیبی از روانشناسی و منطقی ندارد ، در منطقی کنار رفتن به فروشگاه و کمتر به معنای کاهش شانس آلوده شدن. و در صورتی که ویروسی شیوع بیماری آنقدر شدید است که دولت ها مجبور به بستن بسیاری از فروشگاه های بازار سیستم ممکن است شکستن مردم را وادار به صبر طولانی و به طور بالقوه خطرناک, خطوط, در, دولت, توزیع مراکز صابون و کاغذ توالت.

در ضمن این بیماری همه گیر است و ایجاد یک حس وحشت است که باعث می شود مردم به سهام تا در ضرورت به منظور احساس کمی امن تر و بیشتر در کنترل است. مطالعات تجربی نشان می دهد که نگرانی منطقی و عاطفی وحشت تقویت یکدیگر در شرایط احتکار. و حتی تعداد کمی از غیر منطقی hoarders می تواند نیروی بیشتری در سطح رهبری خریداران برای تمیز کردن قفسه ها قبل از emptively.

در واقع من, عصر ایران, نظر, همکار اسکات Kominers گفته است که در یک وضعیت مانند ارائه یک کنترل قیمت ها را در واقع ایجاد جامعه بهتر است با جلوگیری از قیمت درآوردن رفتار است. اگر وجود دارد برای رفتن به احتکار یکی نیز ممکن است قرار داده و فقیر و غنی در یک سطح میدان بازی.

اما این نیز به نظر نمی رسد مثل یک راه حل رضایت بخش. وادار کردن قیمت صابون ممکن است اجازه می دهد مردم فقیر در احتکار بازی اما بعید است که برای جلوگیری از احتکار خود را. صابون قفسه هنوز هم می شود برهنه خواهد شد که در برخواهد داشت خطر بهداشت عمومی با ساخت آن را سخت تر برای مصرف کنندگان که از دست رفته با عجله به شستن دست های خود را. به اطمینان حاصل شود که هر کس صابون کمبود خود را باید رها شوند.

ویتزمن مدل نشان می دهد دو راه برای انجام آن است. به دلیل احتکار است ناشی از مشکل شکار در اطراف برای تامین ارائه اطلاعات می تواند کمک به جلوگیری از این رفتار است. شهرستانها می توانید راه اندازی وب سایت و یا برنامه های که در آن هر فروشگاه است به گزارش چقدر صابون آن را در قفسه و ارائه این اطلاعات آزادانه به همه مصرف کنندگان است. این را آرام و مردم را از ترس مجبور به جستجو در دور و گسترده ای را برای مکان های که هنوز صابون ساخت آنها کمتر احتمال دارد به خرید مقادیر عظیمی همه در یک بار.

دوم فروشگاه نیاز به جیره چگونه بسیاری از میله های زندان و یا بطری صابون مشتریان مجاز به خرید. که آن را سخت تر برای هر دو غیر منطقی hoarders و غنی مردم به خرید تمام منابع موجود. (سراسر شهر بود سهمیه بندی سیستم خواهد بود حتی بیشتر موثر است اما این امر نیاز به زمان برای پیاده سازی است.) امن در دانش است که مردم دیگر نمی خواهد بود قادر به ذخیره کردن منطقی مصرف کنندگان را کمتر احساس فشار به سهام.

حتی این اقدامات را ندارد کمبود ناپدید می شوند; در ایالات متحده به سادگی می خواهد خیلی بیشتر صابون از آن می خواستم چند هفته پیش. اما آنها می تواند کمک به اتصال کوتاه ناکارآمد احتکار رفتار است که نگه داشتن قفسه های لخت و دست های کثیف.

نوح اسمیت بلومبرگ نظر مقاله نویس. او یک دستیار استاد امور مالی در دانشگاه استونی بروک و او در وبلاگ Noahpinion.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im