در صورت نیاز به آزمایش تراکم استخوان، با پزشک خود مشورت کنید. نحوه انجام سنجش تراکم استخوان بدین صورت می باشد که ابتدا بیمار بر روی تخت دستگاه به پشت دراز می کشد که باید در حین انجام تصویربرداری بی حرکت نیز باشد. سنجش تراکم استخوان، در قسمتهای مختلف بدن قابل انجام است. مردها نیز باید در سن 70 سالگی سنجش تراکم استخوان را انجام دهند، مگر اینکه ریسک فاکتورهایی وجود داشته باشد که در اینصورت 50 سالگی را برای سنجش تراکم استخوان توصیه میکنیم. راه کارهای متفاوتی جهت سنجش تراکم استخوان ارائه شده اند اما رایج ترین آن ها روش DEXA می باشد. میزان اشعهای که در معرض آن قرار میگیرید بسیار کم است، بسیار کمتر از میزان ساطع شده در طول عکسبرداری از قفسه سینه. بهترین منبع ویتامین دی (D) نور طبیعی خورشید است و قرار گرفتن به مدت 15 دقیقه در معرض نور خورشید بدون استفاده از کرم های ضد آفتاب، می تواند نیاز روزمره شما به این ویتامین را بر طرف نماید.

آزمایش تراکم استخوان Bmd
بهترین زمان مصرف مکمل های کلسیم، همراه با غذا است و در هر وعده نباید بیش از یک عدد قرص مصرف گردد. هر چند که پوکی استخوان، با روند طبیعی پیری استخوان ایجاد و پیشرفت میکند اما تعیین میزان محتویات معدنی استخوان برای پیشگیری و احتمالا درمان درصد شکستگی ضروری است. پس پیشنهاد میشود این افراد به منظور پیشگیری از مشکلات احتمالی ناشی از پوکی استخوان، طبق تجویز پزشک نسبت به انجام آزمایش تراکم استخوان اقدام کنند. آزمایش تراکم استخوان چه چیزهایی را نمیتواند مشخص کند و چه محدودیتهای دارد؟ روش انجام سنجش تراکم استخوان بدون درد است و احتیاج به تزریق، رژیم خاص یا روشهای مراقبتی ویژه ندارد.

تعرفه سنجش تراکم استخوان 1400 BMD در مهرههای کمری (L1-L4) و گردن استخوان ران توسط روش DEXA اندازهگیری شد. اندازه گیری تراکم معدنی استخوان (bmd) بهترین عامل پیشگویی کننده شکستگی و روش dexa بهترین روش اندازه گیری تراکم معدنی استخوان است. چه کسی باید یک اسکن DEXA t score در تراکم استخوان دریافت کند؟ با این وجود، زنان باردار باید از این آزمایشها اجتناب کنند. مصرف زیاد ویتامین آ میتواند با افزایش احتمال پوکی استخوان همراه باشد. آزمایش تراکم استخوان میتواند تأیید کند که تراکم استخوان شما پایین است، اما نمیتواند دلیل آن را به شما بگوید. به همین دلیل به آن استئوپروز یا حالت خاموش گفته می شود و تا زمانی که استخوان شکسته نشود معمولاً هیچ علامت یا علائمی ندارد . پوشش بیمه محدود. همه طرحهای بیمه درمانی هزینه آزمایشهای تراکم استخوان را پرداخت نمیکنند، بنابراین قبل از ارائه بیمه خود از این موضوع بپرسید که آیا این آزمایش تحت پوشش قرار میگیرد یا خیر.

تراکم استخوان نرمال
چرا آزمایش تراکم استخوان انجام میشود؟ کاهش تراکم استخوان بیشتر در افراد بالای 50 سال که تراکم استخوان پایین تر از استاندارد دارند اما به پوکی استخوان مبتلا نیستند مشاهده می شود. اگر T- score شما در زیر 2.5 – ( عدد منفی تر باشد ) احتمال پوکی استخوان بالاتر است. اگر نمره Z شما به طور قابل توجهی بالاتر یا پایینتر از میانگین باشد، ممکن است به آزمایشات اضافی برای تعیین علت مشکل نیاز داشته باشید. پوکی استخوان بیماری است که میتواند سبب شکستگی استخوان شود اما در واقع ممکن است مدتهای طولانی دچار پوکی استخوان شده باشید و این موضوع را ندانید. مصرف زیاد گوشت میتواند احتمال پوکی استخوان را بیشتر کند. • آزمون سنجش چگالی استخوان ها که به منظور تشخیص و ارزیابی بافت داخلی استخوان های استفاده می شود. • کم وزنی : زنان لاغرتر بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار دارند .