مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

چرا از عطاری اینترنتی دیجی کالا خرید کنیم؟ پیشۀ عطاری فقط به خریدوفروش محصولات گیاهی محدود نیست و عطار از مواد حیوانی و معدنی نیز برای ساخت داروها استفاده میکند. مدت زمان شاگردی برای تبدیل شدن به عطار خوب، ۱۵ سال است. برای ورود به این حرفه، چه آموزشهای آکادمیک و یا آموزشگاههای خصوصی را ارائه میکنند؟ این سخن که گیاهان چون طبیعی هستند پس عوارضی برای بدن ندارند و مصرف آنها در هر صورت مفید است، کاملا اشتباه است و هر گیاه اگر به درستی و به مقدار مناسب استفاده نشود ممکن است خطر آفرین باشد، به ویژه اگر فرد مصرف کننده داروی گیاهی دچار بیماری زمینه ای باشد یا به طور همزمان از دارو های شیمیایی استفاده کند.

اکثر گیاهان دارویی خودرو و قابل کشت است، به همین دلیل فرآوری و توسعه این گیاهان میتواند شغل ایجاد عطاری حکیم زمانی کند. برخی اصناف وجود دارند که با آموزش ابتدایی و کوتاهمدت، فرد متقاضی میتواند به بازار کار وارد شود ولی فروشندگی گیاهان دارویی و عطاری جزو صنوفی است که حتماً باید از قانون استاد و شاگردی استفاده شود. بین سالهای ۱۳۱۲ تا سالهای ۱۳۱۶ به عنوان معلم پایه دوم ابتدایی در دبستان توفیق فعالیت داشته و در بازار نیز به عنوان کتابفروش در بازار کار میکرد ولی به دلیل علاقه به داروهای گیاهی و عطاری و مطالعات بسیار و گسترده در این حوزه زیر نظر اساتید دوران خود، عطاری را آموخته و از سال ۱۳۲۳ عطاری خود را افتتاح کرد و تا سال ۱۳۷۳ یعنی ۵۰ سال، خود در مغازه حضور داشته و در بازار فعالیت میکرد.

باید این دو بخش با یکدیگر همکاری داشته باشند. مردم هزاران سال است که مکمل های پودری، ریشه، برگ، تنتور، چای و کرم های پوستی گیاهی برای درمان انواع بیماری های خود از بثورات پوستی گرفته تا مشکلات خلق و خوی مانند افسردگی خفیف استفاده می کنند، برای بهره مندی از گیاهان دارویی باید به عطاری مراجعه کنند.

در اواخر عصر قاجار، بهسبب افزایش جمعیت و وجود پیچیدگیهای اجتماعی جدید، نظامنامهای نیز برای حرفۀ داروفروشی به تصویب رسید. اما در کنار نقش عطاران در دربار شاهی، مردم نیز از خدمات آنها بهرهمند میشدند. اینکه عطاری در مغازه خود، دارویی را تجویز کند، کار درستی نیست، بلکه نسخه باید توسط پزشک طب سنتی یا حکما تجویز شده و عطاریها نیز نقش داروخانههای امروزی را داشته باشد. چه زمان باید به عطاری مراجعه کنیم؟ عطارمارت باعث شده است گیاهان دارویی و محصولاتی که به مردم عرضه می شود دارای بالاترین کیفیت بوده و از بین گیاهان دارویی تازه انتخاب شوند.

ایندکسر