قم نیوز – شناخت پیستون و دلایل خرابی آن

2. جذب بیشترین نیروی حاصل از انفجار (بدون اینکه نیروی این انفجار از کنار پیستون فرار کند) و انتقال آن به شاطون و نهایتا به میل لنگ. مدیر دفتر مهندسی نیروگاه بندرعباس میگوید: در نیروگاه بندرعباس این توانایی را داریم که قطعات ساخته شده را به نیروگاههای دیگر کشور هم ارسال کنیم. جواد حسین پور میافزاید: بدون شک با تلاش خستگی ناپذیر جوانان هرمزگانی در نیروگاه بندرعباس سالهای آینده توان نامی نیروگاه را افزایش خواهیم داد. سالهای گذشته نیروگاه بندرعباس با توان هزار و ۲۳۰ مگاوات کار میکرد. وی میافزاید: برخی از قطعاتی که در نیروگاه بندرعباس ساخته میشود حتی از نمونه خارجی آن هم بهتر است. این پیچها دو سر رزوه میباشد و پس از قرار دادن سرسیلندر پیچها رو وارد سرسیلندر کرده و با آلن 5 سفت میکنید و سپس واشر و مهره را قرار و نیز سفت میکنیم و برای بهبود عملیات سفت کردن مهره ها بهتر است در چند مرحله به شکل حلزونی پیچها سفت شود و در مرحله آخر 100 نیوتون یا 10 کیلو سفت piston 00 dt کنید. بنابراین بهتر است با شنیدن همچین صدایی که شبیه به قیژ قیژ است، بعد از بررسی تسمه توسط مکانیک اقدام به تعویض آن کنید.

برای مثال گرمترین روز سال در گرمترین مکان کشور را در نظر بگیرید و موتور را روشن و بسیار به آن فشار وارد کنید چه میشود ؟ به گفته حسین پور امسال بیش از ۵۰ سفارش از دیگر نیروگاههای کشور برای ساخت قطعات داشتیم. مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان میگوید: بومی سازی قطعات کمپرسور هوای فشار قوی بخار نیروگاه بندرعباس با هدف ساخت داخل قطعات نیروگاهی با صرفه جویی ارزی است. مدیر دفتر مهندسی نیروگاه بندرعباس میگوید: از مهمترین اهداف ۲ سال آینده در نیروگاه بندرعباس رسیدن به توان نامی هزار و ۳۲۰ مگاوات با استفاده از بومی سازی ۹۵ درصد قطعات است. رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان میگوید: این مرکز نیازهای فناورانه صنایع استان را تامین میکند. هومن رفیعی با اشاره به اینکه نیروگاه بندرعباس هزار و ۳۲۰ مگاوات توان نامی دارد میافزاید: در حال حاضر با ساخت و بازسازی به موقع قطعات، نیروگاه با توان هزار و ۲۸۰ مگاوات کار کرده و برق شهر و صنایع غرب بندرعباس را تامین میکند. جوانان در نیروگاه بندرعباس دست از تلاش بر نمیدارند و همچنان برای رسیدن به خودکفایی ۱۰۰ درصدی شبانه روز پای کار هستند. تمام قطعات کمپرسور هوای فشار قوی بخار نیروگاه بندرعباس به صورت ۱۰۰ درصدی بومی سازی شد.

با بومی سازی ۸۰ درصدی قطعات نیروگاهی تولید برق در نیروگاه بندرعباس نسبت به مدت مشابه پارسال شش درصد افزایش یافته است. به گفته سرپرست نگهداری و تعمیرات نیروگاه حرارتی بندرعباس با تولید قطعات در داخل کشور از لحاظ زمان و هزینه صرفه جویی شده است. علی فتی میافزاید: در صورت نیاز برای بازاریابی و صادرات هم آمادگی داریم تا قطعات تولید شده را به خارج از کشور صادر کنیم. پاسخ: وقتی قوطی روی شعله قرار می گیرد، آب داخل آن شروع به جوشیدن می کند و هوای داخل آن با فشار بخار آب از ظرف خارج می شود. حلقه کنترل روغن معمولاً از دو حلقه تراش میل کروم نازک ساخته می شود که فاصله ای بین آنها قرار داده شده است تا روغن خارج شود. این شکاف که زیر شیار رینگ روغن قرار دارد از انتقال حرارت تاج به دامنه پیستون جلوگیری میکند. شکاف افقی پیستون ها در زیر رینگ ها می باشد و به عنوان سد حرارتی ، از هدایت گرمای قسمت رینگ ها به بدنه پیستون-که دارای حداقل بازی نسبت به سیلندر است-جلوگیری کند. این مشکل زمانی پیش میآید که مایع خنک کننده از واشر سرسیلندر نشت کرده باشد و مایع خنک کننده به داخل محفظه احتراق وارد شود و این موجب شکسته شدن آلومینیوم و ترک خوردن آن میشود، در زمانهای شدیدتر امکان دارد باعث خوردگی لبه سرسیلندر و بخش مربوطه در سرسیلندر شود، اگر مایع نشت کرده کم باشد به صورت یک لکه سیاه کوچک روی واشر سیلندر مشخص میشود.

در شکل بالا فشار ناشی از احتراق سبب می شود که پیستون در حال حرکت به سمت بالا وقتی به نقطه مرگ بالایی نزدیک می شود اندکی به طرف راست کج شود.در نتیجه سر پایینی سطح فشار گیر اصلی با جداره سیلندر تماس پیدا می کند.پس از آنکه پیستون از نقطه مرگ بالایی گذشت،صاف می شود.در این هنگام سطح فشار گیر اصلی به طور کامل با جداره سیلندر تماس پیدا می کند.این تماس نوعی عمل روبشی است که زدن پیستون را به حد اقل می رساند.در نتیجه همین عمل موتور آرام تر کار می کند و دوام پیستون افزایش پیدا می کند.زدن پیستون معمولا فقط در موتور های کهنه ای مشاهده می شود که جدار سیلندر های آنها ساییده شده و دامنه پیستون آنها ساییده و یا شکسته شده است. در هنگام پایین آمدن، در اثر فشار گاز های ناشی از احتراق، نیرویی که از انفجار هوا و سوخت ناشی می شود را به دیگر بخش های موتور انتقال می دهد. جواب فعالیت های فصل 8 هشتم علوم نهم ؛ در این نوشته به پاسخ و جواب سوالات خود را بیازمایید ها ، فکر کنید ها ، آزمایش کنید ها و فعالیت های صفحه ۸۶ ، ۸۷ ، ۸۸ ، ۸۹ ، ۹۰ ، ۹۲ و ۹۳ درس فصل ۸ هشتم فشار و آثار آن کتاب علوم پایه نهم متوسطه اول پرداخته پیستون دریل ایم.

اگر شما این مقاله را تحسین می کنید، مایلید اطلاعات بیشتری در مورد پیستون هورنت پژو بدست آورید به سایت ما مراجعه کنید.

ایندکسر