به طور کلی جهت طراحی یک وب‌سایت دو روش وجود دارد: شیوه اول به کارگیری از وب‌سایت‌های مهیا و از پیش‌ساخته شده و طریق دوم این که یک وب‌سایت را به طور کلی از اساس و یا اصطلاحاً از صفر شروع به طراحی و برنامه‌نویسی کنیم. بسیار مشخص است که در شیوه اول هزینه پایین تر است و همینطور زمان راه‌اندازی وب‌سایت در این روش نیز تقریباً ناچیز می باشد مثلاً در حدود 3 یا 4  روز می‌توان یک وب‌سایت را نصب کرداین نوع نرم‌افزارها را اصطلاحاً نرم‌افزارهای مدیریت محتوای آماده هم می‌نامند.

البته در شیوه دوم هزینه تقریباً 2 برابر می‌باشد و زمان برنامه نویسی و طراحی یک وب‌سایت نیز بیشتر از طریق نخستین طول خواهد کشید. چنین طراحی‌ای را طراحی مخصوص یا این که سفارشی می‌نامند.

ممکن است برایتان سؤال پیش آید که هنگامی نرم‌افزارهای از قبل طراحی‌شده وجود دارند دیگر چرا بایستی هزینه بیشتری پرداخت و یک وب‌سایت را از شالوده و از صفر طراحی کرد؟ در این مطلب می‌خواهیم به جواب همین سؤال برسیم پس در ادامه مزایا و معایب هر یک از روش‌های ذکرشده را بررسی خوا هیم کرد به‌طوری‌که پس از مطالعه ادامه این نوشتار پاسخ این سؤال را خودتان خواهید یافت.

وب‌سایت‌های آماده و از پیش‌ساخته شده

برای نصب و راه‌اندازی چنین وب‌سایتی نیاز به دانش و تخصص بالایی نمی‌باشد و کسی که درزمینهٔ نرم‌افزار دانش کمی داشته باشد می‌تواند اقدام به نصب چنین وب‌سایت‌هایی کند بنابراین هزینه در این روش دوچندان کمتر از طریق دوم است.

از معروف‌ترین این سیستم‌ها می‌توان جوملا و یا این که وردپرس را اسم برد. توجه کنید در این شیوه واژه نصب را به کار می‌بریم و نه طراحی. چون طراحی‌ای در عمل نیست، چیزی طراحی یا برنامه‌نویسی نخواهد شد و صرفا یک نفر وب‌سایتی مهیا را برای شما نصب می نماید. (هرچند قابلیت و امکان طراحی قالب اختصاصی نیز وجود داراست اما بازهم سیستم کلی همان است) 

مزایای سیستم‌های مدیریت محتوای آماده:

·         هزینه  کمتر از وب‌سایت‌های منحصربه‌فرد 

·         راه‌اندازی در مدت‌زمان  کم: در برخی مورد ها در کمتر از 2 روز.

·         به خاطر اینکه چنین وب‌سایت‌هایی بوسیله شرکت‌های پهناور طراحی‌شده‌اند فاقد نقص و ایرادهای سطحی هستند.

·         بعضی از قالب‌های چنین وب‌سایت‌هایی را می‌توان مجانی در اینترنت پیدا کرد.

·         امکانات گسترده به‌صورت ماژول‌های آماده و رایگان.

معایب سیستم‌های مدیر محتوای آماده:

·         امنیت بسیار پایینچون منبع چنین وب‌سایت‌هایی به‌طور متن‌باز در اختیار عموم برنامه نویسان قرار می‌گیرید بدین ترتیب روش‌های نفوذ و هک آنان به‌راحتی امکانپذیر هست و روزانه هزاران گونه از این وب‌سایت‌ها به‌راحتی هک می‌شود. مطابق آمار تقریباً روزانه 30 هزار وب‌سایت هک می‌گردد که بیشترین آنها وردپرسی هستند.

·         سرعت‌پایین در وب‌سایت‌های آماده: به خاطر گستردگی برنامه‌نویسی و در نظر گرفتن امکانات فراوان برای تمام نیازها، چنین وب‌سایت‌هایی طبق معمول شتاب پایینی دارا‌هستند (البته نه در همگی موردها، استثنائاتی هم وجود دارد اما در زمان گسترده شدن محتوای وب‌سایت سرعتشان کاهش خواهد یافت)

·         نزدیک نبودن طراحی به ایده و سلیقه مشتری.

·         مخصوص نبودن قالب و طرح وب‌سایت: به خاطر اینکه قالب چنین وب‌سایت‌هایی از internet  دانلود می گردد ممکن است وب‌سایت صدها شرکت دیگر درinternet  شبیه سایت شما باشد (مانند وبلاگ‌ها)

·         عدم ثبات وب‌سایت در بازدیدهای بالا: یعنی بعضا قالب‌ها هنگامی تعداد اعضا بازدیدکننده آنها مضاعف می شود مدام با اشتباه مواجه می شوند و درگیر مشکات متعددی می‌شوند.

·         عدم ثبات وب‌سایت هنگامی‌که توسعه و گسترش می‌یابد و محتویات آن فراوان می‌شود: یعنی هنگامی که تعداد مقاله‌ها و مطالب وب‌سایت به بیش از هزاران مقاله رسید مشکلات متعددی به وجود می‌آید.

·         انحصار دوچندان در توسعه بخش‌های موردنظر: قابلیت سفارشی‌سازی و پیاده‌سازی ایده‌ای که در سرتان می‌باشد با محدودیت‌های متعددی مواجه خواهد شد به عبارتی ساده‌تر؛ طراح وب‌سایت به شما می‌گوید چنین کاری که شما می خواهید را نمی‌شود انجام داد.

·         بروز مشکلات زیاد در زمان افزودن ماژول‌های مختلف: فرض نمایید وب‌سایت به‌خوبی عمل می‌کند، در اکثر مواقع پیش می‌آید، شما یک آیتم نظرسنجی به وب‌سایت اضافه می‌کنید و ناگهان وبسایت به صورت کلی از کار می‌افتد.

·         عدم پایداری وب‌سایت در طولانی‌مدت: به این معنی که هر چه روبه‌جلو می‌روید و از زمان کارگزاشتن وب‌سایت بیشتر بگذرد خطاها و مشکات بیشتری خودشان را نشان خواهند داد.

·         حجم زیاد بالای فایل‌های یک وب‌سایت کوچک: یک وب‌سایت ساده طراحی‌شده، نهایتاً 30 مگابایت حجم را اشغال خواهد کرد ولی یک قالب آماده، حداقل 80  مگابایت آن‌هم درصورتی‌که هیچ ماژول و افزونه‌ای روی آن کارگزاری نشود.

·         هزینه بالای مراقبت و توسعه سیستم: در آینده اگر بخواهید تغییری در وب  سایت تولید نمایید و یا این که یک قابلیت سفارشی را به آن اضافه کنید می بایست هزینه دوچندان بالایی را پرداخت نمایید حتی بالاتر از طراحی سفارشی یک وب سایت.

·         پنل مدیریت پیچیده: برای انجام یک فعالیت کوچک بایستی روند زیادی را طی کنید تا بتوانید یک بخش از وب سایت را تغییر و تحول دهید.

وب‌سایت‌های منحصر به فرد یا سفارشی:

طراحی وب‌سایت‌های سفارشی از پایه نیاز به علم و تخصص بالایی دارد و طراح آن می‌بایست به تمام تکنولوژی‌های طراحی یک وب‌سایت از قبیل برنامه‌نویسی جهت سرور، دانش طراحی بانک‌های اطلاعاتی، دانش طراحی بصری و گرافیکی، دانش طراحی ظواهر و قالب وب‌سایت، دانش برنامه‌نویسی جهت کلاینت و همچنین مسلط به اصول طراحی و روانشناسی رنگ‌ها باشد که البته مباحث بهینه‌سازی، سئو و جذب بازدیدکننده نیز در این تخصص‌ها می‌گنجد.

در این طریق طبق معمول افرادی با همکاری یکدیگر موجب خلق یک وب‌سایت سفارشی میشوند برای مثال یک نفر بخش طراحی گرافیکی، یک نفر بخش طراحی قالب و ظاهر وب‌سایت و یک نفر نیز بخش برنامه‌نویسی سمت سرور، بانک‌های اطلاعاتی و تحلیل‌ها را انجام می‌دهد.

در همین طریق اگر طراح وب‌سایت تخصص و تجربه کافی نداشته باشد نتیجه کاملاً برعکس خواهد شد و حتی ممکن می باشد وب‌سایت طراحی‌شده در نقطه نهایی عمل و در زمان رشد آن از وب‌سایت‌های آماده نیز ضعیف‌تر فعالیت کند.

مزایای طراحی سایت اختصاصی ( سفارشی)

·         طراحی قالب و ظاهر وب‌سایت منحصر خواهد بود، از هیچ جا نسخه برداری نمی‌شود و برای دیگران نیز استعمال نخواهد شد.

·         سرعت وب‌سایت که از مزایای طراحی سایت اختصاصی است که به دلیل این که منحصر یک نفر ایجادشده هست بسیار عالی خواهد بود.

·         امنیت چنین وب‌سایت‌هایی مضاعف بالا می‌باشد و قابلیت و امکان هک شدن آنها  ضعیف است.

·         در همین طریق به کل بخش‌های وب‌سایت کنترل 100 % خواهید داشت.

·         در وب‌سایت‌های سفارشی امکان توسعه و گسترش وب‌سایت به‌راحتی مهیا است و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

·         با زیادشدن کاربران و پهناور شدن وب‌سایت کارایی وب‌سایت کمتر نمی‌یابد.

·         افزودن امکانات به وب‌سایت بدون هیچ‌گونه محدودیتی خواهد بود.

·         طراحی وب‌سایت در این روش دقیقاً طبق نیاز، ایده و سلیقه مشتری خواهد بود.

·         طرح کلی وب‌سایت متناسب با کسب‌وکار مشتری خواهد بود.

·         بهینه‌سازی به جهت موتورهای جستجو متناسب با کسب‌وکار خریدار در هنگام طراحی انجام می‌گیرید.

·         هزینه توسعه و گسترش و مراقبت وبسایت  پایین است(دقت کنید: هزینه توسعه و گسترش و نه طراحی)

معایب طراحی اختصاصی:

·         هزینه طراحیِ بیشتر به خاطر نیاز به تخصص، علم و افراد بیشتر.

·         نیاز به زمان بیشتر به جهت طراحی.

·         بروز مشکلات زیاد در اثر بی‌تجربگی و تخصص نداشتن برنامه‌نویس.