الکترود چیست و چه کاربردی دارد-الکترود چیست و چه کاربردی دارد – آرسیس فولاد

در این موارد باید از الکترود های با قطر کم استفاده نمود. نفوذ جوش متوسط و درجه سختی جوش کمی کمتر از دو گروه قبل می باشد نمای ظاهری آن محدب است. از الکترود 6013 برای جوشکاری بدنه اتوموبیل ، بدنه و فریم های کامیون ، آهن های تزیناتی ، مبلمان فلزی ، ابزارآلات کشاورزی ، مخازن ذخیره سازی یا هر نوع وسیله ای که شکل ظاهری در آن مهم است ، استفاده می شود . به خصوص جهت جوشکاری فولادهای آستنیتی منگنز زیاد به فولادهای کربنی آهنگری یا ریختگی انتخاب خوبی می باشد. نفوذ این جوشکاری زیاد و شکل مهره های جوش آن تخت و درجه سختی گرده جوش تقریباً زیاد می باشد. انواع الکترودهای جوشکاری از لحاظ نوع پوشش در چند دسته طبقه بندی می کنند. این نوع فولاد بین 19 تا 28 درصد کروم و تا5% مولیبدن داشته و دارای مقاومت بسار بالایی در برابر خوردگی می باشد و به این لحاظ بهترین گزینه برای ساخت قطعات در معرض خوردگی ناشی از آب دریا می باشد. دو برند الکترود سوپر میکا و الکترود آما نیز از جمله محصولاتی هستند که در بازار ایران با استقبال نسبتاً خوبی مواجهاند. الکترودها با پوشش اکسیدی، مانند الکترود های اسیدی دارای نفوذ کم و سرباره اسیدی ضخیم هستند.

الکترود استیل ضد سایش
مقدار کربن در این الکترود معمولاً ۰.۰۴ تا ۰.۰۸ درصد گزارش شده، پس دارای استحکام کششی و مقاومت خزشی بالاتری به خصوص در درجه حرارت های بالا می باشد. یکی از شاخصه ها در انتخاب الکترود قطر آن که همان قطر مغزی است می باشد.هرچه قطعه کار ضخیم تر باشد،جریان موردنیاز برای جوشکاری و همچنین قطر الکترود نیز باشد بیش تر شود.کوچکترین سایز الکترود،2.5 است که با آمپر 60 تا 90 کار می کند و برای جوش لوله گاز و آب خانگی و نیز آهن با ضخامت 2 تا3 ملی متر مناسب است.الکترود 3 که در واقع 3.25 هست،برای فلزات 5 میلی متر به بالا استفاده می شود و جریان مورد نیاز آن روی جعبه آن درج شده است.الکترود 5 و4 برای اسکلت ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. آزاد شدن هیدروژن و اکسیژن به هنگام تشکیل قوس و سوختن این ماده و در اثر بالا رفتن دما، سبب جلوگیری از ورود گازهای مخرب به حوضچه مذاب است. فلز جوش حاصل بطور عادی یک فولاد زنگ نزن آستنیتی مستحکم نیتروژن دار با مقاومت بالا و چقرمگی مناسب به خصوص در درجه حرارت های زیاد خواهد بود. برای مثال آلیاژ 304 با الکترود 304 استفاده شود.

الکترود ضد سایش
به عنوان مثال E1ooxx, E60xx که منظور ۶۰k.s.i یا ۶۰۰۰۰P.S.i و ۱۰۰k.s.i یا ۱۰۰,۰۰۰منظور استحکام کششی جوش است که ممکن است بر حسب Welded As یا تنش زدائی شده (Stress Relieved) بیان شده باشد که این امر توسط دستورالعمل سازنده مشخص خواهد شد. مثلاً E1ooxx, انواع الکترود ضد سایش E60xx که منظور 60k.s.i یا 60000P.S.i و 100k.s.i یا 100,000منظور استحکام کششی جوش است که ممکن است بر حسب Welded As یا تنش زدائی شده (Stress Relieved) بیان گردیده باشد که این موضوع توسط دستورالعمل سازنده مشخص میگردد. ـ دومین عدد از سمت راست مشخص کننده موقعیت جوشکاری میباشد که الکترود برای آن حالت طراحی شده است. جوشکاری با استفاده از دو جریانمستقیمومتناوب با این نوع الکترود انجام میشود. درحالیکه خانواده الکترودهای ضدسایش بسیار وسیع و متنوع بوده و طبق صحبتی که داشتیم، هر کد و استانداردی را برای رفتارهای خاصی با عملکردهای متفاوت تولید میکنند. الکترود جوشکاری یا سیم جوش مفتول فلزی یا گرافیتی است که دور تا دور آن به وسیله ی پوششی به نام فلاکس احاطه می شود و جریان برق از ان عبور می کند. انجمن جوشکاری ایالات متحده آمریکا یا AWS در سال 1919 بنیان نهاده شد.

مشخصات الکترود ضد سایش هستند. از میان این استانداردها، دو استاندارد AWS و DIN جزو معتبرترین استانداردهای بینالمللی هستند که اولی توسط انجمن جوشکاری آمریکا و دومی توسط مؤسسه استاندارد آلمان ارائه شدهاند و در ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرند. دو استاندارد AWS و DIN جزو معتبرترین استانداردهای بینالمللی هستند که اولی توسط انجمن جوشکاری آمریکا و دومی توسط مؤسسه استاندارد آلمان ارائه شدهاند و در ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرند. انجمن آهن و فولاد آمریکا برای اولین بار اقدام به دسته بندی و نام گذاری استینلس استیل ها نمود و مشخصات فیزیکی و شیمیایی و نیز دستورالعمل تولید آنها را عرضه نمود. الکترود های جوشکاری چسبنده سریع دارای پوشش فلاکس بسیار سنگین بر روی سیم و نرخ رسوب گذاری بسیار سریع هستند. در برخی صنایع مانند جوشکاری نام الکترود (Electrode) بسیار شنیده میشود. قیمت الکترود تخصصی استیل به فروشندگان نیز بستگی دارد و در این بین برخی از فروشندگان وجود دارند که قیمت های بسیار مناسب و منصفانه ای را برای الکترود در نظر میگیرند. از این الکترود برای جوشکاری های فولاد کربن و فولادهایی با آلیاژ کم با مقاومت حداقل 50000 psi استفاده می شود .

ایندکسر